تاثیر شگرف گل گاوزبان خشک بر روی خلق و خوی این فرد معروف

گل سوسک یک گیاه دارویی بسیار مهم است که خواص درمانی زیادی دارد و از گذشته تاکنون ایرانیان با خواص گل گاوزبان خشک آشنا بوده و برای بهره مندی از خواص درمانی این گیاه، گل و برگ گل گاو زبان را خشک کرده و از آن برای تهیه چای، چای و عرق استفاده می کنند.

گل گاوزبان در ایران بیشتر در ارتفاعات رامسر، رودسر و شهسوار به صورت خودرو و همچنین مزرعه یافت می شود و آب و هوای سرد و نیمه مرطوب کوهستانی با بارندگی های متناوب در بهار و تابستان برای رشد این گیاه مناسب است.

گل گاوزبان در دو فصل پاییز و بهار کاشته می شود و بهترین روش کاشت بذر در پاییز است و عمق کاشت 12 سانتی متر و فاصله بوته ها 50 تا 40 سانتی متر و فاصله ردیف ها 6070 سانتی متر است.

میزان مصرف بذر در هکتار 1015 کیلوگرم می باشد و عمر مفید گیاه گل گاوزبان ۲ سال و حداکثر عمر آن ۴ سال می باشد و در مناطقی که بارندگی کافی و توزیع مناسب بارندگی دارند، کشت در فصل دیم انجام می شود و اما در مناطق خشکی مانند اصفهان نیاز به آبیاری منظم است و مهمترین آفت این گیاه کرم برگ خوار است که در زمان برداشت بیشترین خسارت را به گیاه وارد می کند و از آنجایی که مبارزه شیمیایی در این زمان مناسب نیست، لازم است از مبارزه بیولوژیک استفاده شود.

گل گاوزبان خشک

برداشت محصول:
فرآیند گلکاری در اوایل خرداد انجام می شود و گل های چیده شده را روی پارچه یا سفره های پلاستیکی به ارتفاع 2-3 سانتی متر در کنار مزرعه پهن می کنند و برای جلوگیری از قرار گرفتن در معرض آفتاب روی پارچه قرار می دهند و البته خشک کردن محصول در سایه بهتر است و محصول بهتری را به همراه خواهد داشت و در حین خشک شدن باید گل ها را هم بزنید و گل با کیفیت به گلی گفته می شود که دارای دم سفید و گلبرگ های بنفش باشد و عملکرد آن حدود 10001100 کیلوگرم گل تازه است که از آن حدود 250300 کیلوگرم گل خشک به دست می آید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *