روز جهانی صنایع دستی در ایران

10 ژوئن به عنوان روز جهانی صنایع دستی در سراسر جهان جشن گرفته می شود. شورای جهانی صنایع دستی با عضویت 90 کشور توسط یونسکو تاسیس شد.

شورای جهانی صنایع دستی (WCC)، وابسته به یونسکو، در سال 1964 تاسیس شد که یک سازمان غیرانتفاعی و غیردولتی است که برای ترویج مشارکت و توسعه اقتصادی از طریق فعالیت‌های مرتبط با صنایع دستی ایجاد شده است. WCC در پنج منطقه سازماندهی شده است: آفریقا، آسیا و اقیانوسیه، اروپا، آمریکای لاتین و آمریکای شمالی.

به مناسبت صنایع دستی جهان، شاید بد نباشد با برخی از تاریخ و محبوب ترین صنایع دستی ایران آشنا شوید.

هنر و معماری ایران بازتاب یک سنت فرهنگی 5000 ساله با پیشرفت چشمگیر در طول تاریخ است. هنرمندان متعددی اقلام زیبایی تولید کرده اند که در سراسر جهان شناخته شده است. از معروف‌ترین صنایع دستی ایران می‌توان به فرش ایرانی، میناکاری (نقش‌کاری روی نقره)، مینیاتور، خاتم‌کاری و قلم‌زنی (فلزکاری) اشاره کرد.

ایران صنایع دستی باستانی زیادی دارد. گستردگی و گستردگی این شاخه ها را می توان به چند زیرمجموعه تقسیم کرد که نشان از تنوع و شکوفایی سطح هنرهای سنتی و ریشه آن در تاریخ غنی ایران دارد.

**** فرش ایرانی

فرش ایرانی کالایی جدایی ناپذیر از هنر و فرهنگ ایرانی است. بی شک یکی از برجسته ترین مظاهر زبان فارسی است که قدمت آن به ایران باستان (حدود 500 سال قبل از میلاد) باز می گردد. «مهارت های سنتی قالی بافی» در استان فارس و شهرستان کاشان در سال 2010 در فهرست میراث فرهنگی ناملموس یونسکو به ثبت رسید.

نقش و نگار فرش ها شما را به یاد باغ ایرانی می اندازد که مملو از گیاهان، پرندگان و حیوانات دیگر است. پشم، پنبه و ابریشم رایج ترین مواد در قالی بافی هستند.

رنگهای سنتی مورد استفاده در فرش ایرانی از گیاهان و حشرات گرفته می شود. به عنوان مثال، قرمز از “Madder”، زرد از “پیاز”، و سیاه از “سیب بلوط”.

*** میناکاری (میناکاری)

هنر میناکاری یا میناکاری هنر آتش سوزی است که برای تزئین روی فلز و کاشی با لعاب مینا استفاده می شود و یکی از هنرهای صنایع دستی شمال محسوب می شود. نقوشی که برای کارهای میناکاری استفاده می شود، بسته به سلیقه هنرمند، طرح های سنتی است. در ایران میناکاری بیشتر روی مس و نقره انجام می شود. میناکاری و تزیین فلزات با پالتوهای رنگارنگ و پخته یکی از رشته های هنری ممتاز در اصفهان است.

بزرگترین استاد میناکاری اصفهان شکرالله صنیع زاده است که جدش نقاش نامی بوده است. یکی از آثار ارزشمند این استاد برای چاپ تمبر یادبود صنایع دستی ایران در سال های 1387 تا 1387 مورد استفاده قرار گرفت و به ثبت میراث ملی رسید. این هنرمندان در خیابان چهارباغ و حوالی میدان نقش جهان آثار خود را عرضه می کنند.

**** مینیاتور

مینیاتور ایرانی نقاشی غنی و پرجزئیات با نقش‌های مذهبی یا اساطیری است و از جمله صنایع دستی شیراز بشمار می آید. بر اساس شواهد، هنر نقاشی مینیاتور در ایران از قرون اولیه پس از اسلام و پس از فروپاشی ساسانیان آغاز شد. با این حال، این هنر در قرن سیزدهم در زمان سلسله صفویه شکوفا شد. یکی از مشخصات مینیاتور ایرانی رنگ آمیزی روشن است که در آن رنگدانه ها بر پایه معدنی هستند.

اولین مینیاتورهای نقاشی شده در جهت افقی بدون هیچ قاب ظاهر می شدند. قالب عمودی اولین بار در قرن چهاردهم معرفی شد.

*** خاتمکاری

خاتم کاری هنر تزئین سطوح چوبی با روکش های کوچک موزاییک مانند به صورت مثلث هایی است که از چوب ها و مواد مختلف ساخته شده اند که از جمله صنایع دستی چوبی بشمار می آید. این مواد عبارتند از چوب آرکا، آبنوس، چوب درخت مرکبات، چوب عناب و استخوان های شتر، اسب و گاو.

قدمت قدیمی‌ترین اثر خاتم کاری به دوره صفویه بازمی‌گردد، اما هیچ مدرکی در دست نیست که این هنر دقیقا از چه زمانی آغاز شده است. آثار مشابهی در کشورهای دیگر مانند سوریه و لبنان وجود دارد اما مهد خاتم کاری ایران است.

شهر اصفهان مرکز اصلی خاتم کار در دوره صفویه بوده است اما پس از آن در شیراز رواج یافت. از آن برای تولید اشیایی مانند تخته نرد، تخته شطرنج، قفسه قرآن، قاب و جعبه های کوچک استفاده می شود.

*** قلمزنی (حکاکی)

قلم زنی هنر حکاکی نقوش عالی بر روی فلزاتی مانند مس، برنج، نقره و طلا است که از صنایع دستی طلاکوب محصوب می شود. اصفهان نیز مانند سایر هنرهای ایرانی، مرکز اصلی قلم زنی با پیشرفت چشمگیر در دوره صفویه است.

 • منابع:
  1. Iranian handicraft; a rainbow of diversity rooted in old history
 • تبلیغات: 
  1. آموزش یکی از ساده ترین کار ها برای ثروتمند شدن
  2. کنسرو هایی که به جای فلز با چوب بسته‌بندی می‌شوند!
  3. ساخت ماشین لباسشویی که می تواند کل لباس یک محله را بشوید
  4. با پوشیدن لباس مجلسی به وزن دلخواه خود برسید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *