اتومبیلی که از طریق سیستم آبپاش قطره ای سوخت گیری می شود

 در سیستم های قطره ای که آب رسانی به کل محصولات مزارع از طریق آبپاش قطره ای صورت می گیرد دریچه های قطره ای وجود دارند، در حالی که از تفنگ های اسپری و نازل ها در سیستم های اسپرینکلر استفاده می شود. با آبیاری قطره ای فقط ناحیه ریشه خیس می شود، در حالی که آبپاش یک ناحیه دایره ای ایجاد می کند که بسیاری از گیاهان را می پوشاند.

بیشتر مناطق در یک منطقه معین توسط این سیستم خیس می شود، آبیاری قطره ای از شیوع بیماری های ناشی از تماس با آب جلوگیری می کند در حالی که سیستم های بارانی این کار را نمی کنند، روان آب و تبخیر در روش بارانی نسبت به آبیاری قطره ای بیشتر است و در نهایت اثر و راندمان در آبیاری قطره ای بیشتر از آبیاری بارانی است.

سرزمین حصار چندان مناسب موز نیست، موز در جایی رشد می کند که آب بیشتری وجود داشته باشد اما برای اولین بار دانشمندان HAU موز را در محل خود کاشتند و آن را از طریق آبیاری قطره ای آبیاری کردند بنابراین نتیجه این بود که محصول خوب و پرمحصول متولد شد.

موز هر فصل در اینجا تهیه می شود و تاجران آن را از خود مزرعه می گیرند نه تنها موز، بلکه گواوا، مالت، جامون در حال حاضر با کیفیت خوب در دسترس هستند.

آبپاش قطره ای

 

دکتر آنیل یداو، مدیر مرکز عالی مزرعه ارگانیک Pandit Deendayal Upadhyaya، به این مرکز گفت که این مرکز دارای 15 هکتار باغ در 135 هکتار مزرعه است، سبزیجات در 10 هکتار کاشته می شود و گندم، خردل و انواع دیگر محصولات در این منطقه کشت می شوند.

بقیه منطقه در اینجا آبیاری از طریق قطره ای در باغ انجام می شود که در آن تا 80 درصد در آب صرفه جویی می شود، از سوی دیگر از آبپاش در سایر محصولات زراعی استفاده می شود که در آن بین 40 تا 50 درصد در مصرف آب صرفه جویی می شود.

آب به صورت قطره قطره به گیاهان داده می شود، سپس آب از طریق دوش در آبپاش داده می شود، مصرف آب با استفاده از هر دو روش کاهش می یابد، در کنار این موضوع مشکل جریان آب نیز حل شده است.

از طرفی به راحتی می توان از طریق آب کودهای آلی داد، در روش آبیاری قطره ای آب به صورت قطره قطره به ریشه گیاهان داده می شود.

اکنون کشت پنبه نیز از طریق سیستم قطره ای انجام می شود، دانشمندان معتقدند این روش با توجه به کمبود آب در زمان های آینده بسیار موفق خواهد بود که به همین دلیل تبلیغ می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *